Forum Najlepsze forum o Manchesterze United Strona Główna
FAQ :: Szukaj :: Użytkownicy :: Grupy :: Galerie  :: Profil :: Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości :: Zaloguj  :: Rejestracja


Stroje ManU

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum Najlepsze forum o Manchesterze United Strona Główna -> Informacje
Autor Wiadomość
piter2105
Administrator



Dołączył: 28 Lip 2006
Posty: 19
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 12:09, 28 Lip 2006 Temat postu: Stroje ManU

[link widoczny dla zalogowanych]

Jest to pierwsza koszulka, a w zasadzie sweter Manchester'u United, który jeszcze wtedy istniał pod nazwą Newton Heath. Bluza ten noszona była na początku lat 1890. Miała ona żółto-zielone pasy, do tego czarne buty, a pod spodem noszono zazwyczaj biało czerwoną koszulkę. W 1993 roku sporządzono repliki tych strojów, aby upamiętnić skromne początki, wielkiego klubu.

[link widoczny dla zalogowanych]

Jest to pierwsza koszulka, którą nosili piłkarze po przejściu drużyny na profesjonalny klub. Zakładana była mniej więcej do lat 20. Jak widać na zdjęciu, była zapinana na guziki. Strój ten 'ozdabiał' wielkich zawodników United, jakimi byli między innymi: Billy Meredith, Sandy Turnbull i Charlie Roberts.

[link widoczny dla zalogowanych]

Ta biało-niebieska koszulka, była zakładana dość sporadycznie i okazjonalnie. Noszona w latach 1903-1916. Firma Umrbo wzorowała się właśnie na tej koszulce, aby w 1995 stworzyć trzecią koszulkę dla Czerwonych Diabłów. W 1903 roku, podczas meczu FA Cup z Evertonem w połowie meczu piłkarze byli zmuszeni zmienić swoje czerwone stroje na te biało-niebieskie z powodu złych warunków atmosferycznych. Niestety, tamten mecz przegrali 3:1.

[link widoczny dla zalogowanych]

Koszulka ta została specjalnie wykonana na finał Pucharu Anglii. Był to strój z długimi rękawami, czerwonym wzorem w kształcie litery "V" oraz czerwoną różą hrabstwa Lancashire. Dla United było to pierwsze rozstrzygające spotkanie w tak ważnych rozgrywkach. Przeciwnikiem Diabłów był zespół Bristol City, który został pokonany 1:0. Wtedy MU po raz pierwszy w swojej historii sięgnęło po FA Cu

[link widoczny dla zalogowanych]

W latach dwudziestych powrócono do wzorców z roku 1909. Biała koszulka, z czerwonym pasem w kształcie litery "V", długie rękawy oraz sznurowany kołnierzyk.

[link widoczny dla zalogowanych]

Biało-czerwony, pasiasty strój. Bardzo przypomina dzisiejszy trykot zespołu Sunderland. Wielu kibiców na pewno by pomyślało, że to właśnie koszulka ich koszulka, a nie Czerwonych Diabłów. Pochodzi ona w czasach Edwarda VII.

[link widoczny dla zalogowanych]

Rok 1928 był rokiem, w którym Czerwone Diabły na stałe zmienili swoje barwy klubowe. Były to czerwone koszulki i białe spodenki. Trykot ten miał charakterystyczny czerwony kołnierzyk, który nadawał całemu ubiorowi nowoczesny wygląd.

[link widoczny dla zalogowanych]

Posiadał on biały kołnierz, oraz zapięcia na guziki. Takie swetry nosili piłkarze w latach 1940-1950, między innymi Johny Carey czy też znani wszystkim zawodnicy znani pod nazwą "The Busby Babes".

[link widoczny dla zalogowanych]

Ta niebieska koszulka, została wykonana specjalnie na Finał Pucharu Anglii w 1948 roku. Posiadała ona charakterystyczną naszywkę na lewej piersi. Drużyna Czerwonych diabłów w drodze do ostatecznego starcia z Blackpool strzelili 18 bramek. Jednak najciekawszy był sam finał, który United wygrało 4:2, a gole strzelili: 2 Rowley i po jednym Pearson i Anderson.

[link widoczny dla zalogowanych]

Ta czerwona koszulka, z białym kołnierzem była noszona dosyć rzadko przez zawodników. Zakładano ja na niektóre spotkania w sezonie 1955-56. Jednak w następnym sezonie zagościła ona już na stałe w Man Utd, które było prowadzone przez Sir Matt'a Busby'iego. Do tego piłkarze zakładali białe spodenki oraz czarne getry, co widać na zdjęciu.

[link widoczny dla zalogowanych]

Ten trykot miał przeciwne ubarwienie, w stosunku do koszulki z 1955 roku. Czerwony kołnierzyk i biały strój. Zakładano ją jednak tylko na ważniejsze wyjazdowe mecze, takie jak z Liverpoolem czy Arsenalem.

[link widoczny dla zalogowanych]

Po wygraniu w oku 1957 Mistrzostwa Ligi, "The Busby Babes" byli faworytami do zdobycia FA Cup, i tym samym sięgnięcia 'Podwójnej Korony' po raz pierwszy w historii. Jednak to się nie udało, ponieważ po starciu w polu bramkowym, bramkarz - Ray Woods musiał opuścić boisko. MU grało w 10, z Jackie'm Blanchflower'em na bramce. Aston Villa pokonała Czerwone Diabły 2:1.

[link widoczny dla zalogowanych]

Finał ten został rozegrany tylko 3 miesiące po katastrofie w Monachium. Manchester miał poważnie osłabiony skład, zginęło wtedy wielu wybitnych zawodników. Między innymi dlatego i ten finał, Diabły przegrały. Tamtej nocy zwycięstwem radowali się piłkarze Bolton'u Wanderer's. Mecz zakończył się wynikiem 2:0.

[link widoczny dla zalogowanych]

W sezonie 1959-60 drużyna kontynuowała noszenie tradycyjnego, czerwonego stroju z białym kołnierzykiem. Jedyną zmianą były białe getry, które zastąpiły stare, czarne.

[link widoczny dla zalogowanych]

W końcu zrezygnowano z kołnierzyka w kształcie litery "V". Teraz strój Diabłów stał się bardzo prosty, czerwona koszulka z białym, okrągłym kołnierzem oraz z białymi mankietami. Do tego proste, białe spodenki oraz białe getry. Strój ten noszony był w sezonie 1961/1962.

[link widoczny dla zalogowanych]

Jak to bywało w tamtych latach, strój wyjazdowy miał przeciwne barwy do trykotu domowego. A więc biała koszulka, czerwony kołnierzyk oraz mankiety i białe spodenki i skarpety. Noszone je w meczach z takimi rywalami jak Liverpool, Arsenal czy Nottingham Forest.

[link widoczny dla zalogowanych]

Gracze MU grali w takiej koszulce w finałach ważniejszych pucharów do lat 1970. Takim był między innymi finał FA Cup w 1963 roku rozegrany przeciwko Leicester'owi City. Walkę tą wygrały Diabły, mecz zakończył się wynikiem 3:1. Gole dla Manchester'u zdobyli: 2 David Herd i 1 Denis Law.

[link widoczny dla zalogowanych]

Strój ten nie różni się za bardzo od tego z 1961 roku. Jedyna różnica to zakładane okazjonalnie czerwone skarpety. Taka zmiana została przyjęta na stałe w następnym sezonie - 1965/1966. Sławnymi "Diabłami", którzy nosili właśnie taki trykot byli m.in. George Best, Denis Law, Bobby Charlton, Nobby Stiles, Brian Kidd czy Paddy Crerand.

[link widoczny dla zalogowanych]

Strój specjalnie wykonany właśnie na finał dzisiejszego odpowiednika Champions League. Nosili go zawodnicy Matt'a Busby'iego - The Busby Babes. Niebieski kolor wydaje się tajemniczy, bowiem nikt nie zna przyczyny takiej zmiany. Do tego dochodziły niebieskie spodenki oraz getry. Jednak to nie ma takiego znaczenia, ważniejsze jest to, że MU wygrało wtedy Puchar Europy stając się tym samy pierwszym angielskim klubem, który tego dokonał. Po dogrywce, Diabły pokonały zespół Benfici 4:1.

[link widoczny dla zalogowanych]

W tym roku, piłkarze Manchester'u United występowali w całkowicie białych strojach. Zakładano je na spotkania wyjazdowe. Między innymi drużyna Sir Matt'a Busby'iego miała szansę grania w tym trykocie.

[link widoczny dla zalogowanych]

Dziesięć lat po zmianie wyglądu stroju, znów wrócono do pierwotnych kolorów Czerwonych Diabłów, czyli do czerwonego, białego oraz czarnego. Koszulka z sezonu 1971/1972 miała modny, duży, biały kołnierzyk. Taki jak noszono właśnie przez lata 70' - te.

[link widoczny dla zalogowanych]

Podczas wyjazdowych spotkań zakładano takie całkowicie białe stroje, jak widać na zdjęciu. Również w tym trykocie charakterystycznym elementem był futurystyczny, oklapły kołnierz. Zazwyczaj do tego noszono białe spodenki i getry. Jednak kolory te czasami ulegały zmianie, w zależności od przeciwnika (od czerwonego, poprzez biały do czarnego ).

[link widoczny dla zalogowanych]

Strój ten był zakładany bardzo rzadko, w sezonach od 1971 do 1973. Wyglądem przypominał strój Southampton'u, Stoke City czy Sheffield United. Dominował żółty kolor, żółta była koszulka i skarpety. Natomiast spodenki były niebieskie, tak samo jak kołnierzyk.

[link widoczny dla zalogowanych]

W roku 1972 po raz pierwszy na koszulce pojawił się herb Manchester'u United. Strój ten był wyprodukowany przez firmę Umbro, był on również dostępny dla kibiców. Mogli go nabyć w sklepiku z pamiątkami na Old Trafford. Zawodnicy tacy jak Steve Coppell czy Lou Macari nosili taką samą koszulkę w sezonie 1974/1975 podczas krótkiego okresu czas w Second Division.

[link widoczny dla zalogowanych]

Sezon 1975/1976 był trochę sporym sukcesem dla Czerwonych diabłów. Zespół pod dowództwem Tommy'iego Docherty'iego w końcu przedostał się do Division 1 w wielkim stylu. Między innymi dlatego wykonano nowe stroje. Również jak poprzednie, i te były wyprodukowane przez Umbro. Jedyne radykalne zmiany to cztery czerwone paski na białym mankiecie i obszerny, biały kołnierz. Również i ten strój był do kupienia w sklepiku klubowym.

[link widoczny dla zalogowanych]

Trykot z sezonu 1975/1976 miał stać się najpopularniejszym i najbardziej lubianym strojem w historii klubu. Charakterystyczne były trzy czarne paski wzdłuż całej koszulki, na których widniało logo Man United. W zależności od przeciwnika, zakładano do tej koszulki białe lub czarne szorty i skarpety.

[link widoczny dla zalogowanych]

Lekkiej modyfikacji dokonano w roku 1976 w stroju domowym. Po pierwsze dodano logo Czerwonych Diabłów na klatce piersiowej, a po drugie paski na mankietach były cieńsze.


C.D.N


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu Forum Najlepsze forum o Manchesterze United Strona Główna -> Informacje Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1


Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB (C) 2001, 2005 phpBB Group
Theme Retred created by JR9 for stylerbb.net Bearshare
Regulamin